MOTOCENTAR - Прв избор за гуми

Moтоцентар Cashback - новости во програмата за лојални купувачи

03.07.2019 10:49:41

Почитувани купувачи на Мотоцентар, Со ова Соопштение би сакале да Ве известиме за новините кои Мотоцентар гивоведува за Вас, нашите лојални купувачи. Како што веќе сте запознаени, Мотоцентар издава МОТОЦЕНТАР ПЛУС Клуб Картичкана која се генерираат поени врз основа на извршени продажби на стоки и услуги кои гинудиме. Со собраните поени можевте да изберете една од многуте награди кои нашатакомпанија ги нудеше за Вас. Почнувајќи од 01.10.2019 година добиените поени за извршените продажби на стоки иуслуги кои ги нуди нашата компанија добиваат номинална вредност во денари, и истите ќеможат да се користат при следната продажба на стоки и услуги кои ги нудиме за Вас. За сите купувачи кои ќе имаат поени на МОТОЦЕНТАР ПЛУС Клуб Картичката одстекнати заклучно до 01.07.2019 година, даваме можност, најдоцна до 30.09.2019 година даизбер некој од подароците со кои располагаме или да остават поените да добијат номиналнавредност во денари, со право на користење од 01.09.2019 г. Во меѓувреме, ЕКСЛУЗИВНО, за потрошувачите иматели на картичката ќе се собираатпоени и од купувањата во периодот 1 јули-30 септември, за користење според новатаПрограма. За повеќе информации, прочитајте ја МОТОЦЕНТАР ПЛУС ПРОГРАМА ЗА ЛОЈАЛНОСТ -Правила и услови на следниот линк. Ви благодариме на довербата и се надеваме на долгогодишна соработка!Ваш Мотоцентар.

Патувајте безгрижно ова лето – За купени четири гуми од одредени брендови добијте ваучер за семејно или индивидуално, целосно патничко осигурување за 10 дена

16.06.2019 23:02:22

Само во Мотоцентар во периодот од 17.06 – 01.09.2019  со секои купени 4 гуми  од брендовите: Michelin, Continental, Nokian, Bridgestone, Pirelli и Kleber добивате Ваучер за семејно или индивидуално, целосно патничко осигурување за 10 дена. Целосното патничко осигурување го нудиме во соработка со Триглав Осигурување АД и важи за патување во цела Европа, вклучувајчи ги Русија и Турција.   За време на престојот целосното патничко осигурување покрива: • Трошоци за лекување од незгода и болест 15.000 € • Трошоци за превоз 3.600 € • Надомест на телефонски трошоци 25 € • Доцнење на багаж во рок од  20 часа 200 € • Kражба на лични работи-багаж 200 € • Кражба на техничка стока-багаж за цело семејство 1.000 € • Итни стоматолошки интервенции 150 €   Мотоцентар целосното патничко осигурување го издава во форма на ваучер кој корисниците ќе треба да го верификуваат во било која од експозитурите на Триглав Осигурување АД за периодот кој најмногу одговара за патувањето, најдоцна до 15.09.2019.

DAVANTI TYRES – НОВИОТ БРИТАНСКИ БРЕНД ЕКСКЛУЗИВНО ВО МАКЕДОНИЈА

25.06.2018 17:25:37

DAVANTI TYRES – НОВИОТ БРИТАНСКИ БРЕНД ЕКСКЛУЗИВНО ВО МАКЕДОНИЈА Гумите Davanti се произведуваат по највисоките европски стандарди од врвни експерти кои користат напредна технологија за гуми. Подобреното соединение на силициум во комбинација со иновативните дизајни на шари ја прават секоја гума на Davanti изградена за врвни перформанси, ефикасност и удобност.   ШТО ГИ ПРАВИ ГУМИТЕ НА DAVANTI ПОРАЗЛИЧНИ ОД ОСТАНАТИТЕ ИНОВАЦИЈА И ПЕРФОРМАНСИ – Напреден динамичен и уникатен дизајн на шарата за контролирано управување со дополнителна удобност во секое возење. КВАЛИТЕТ - Премиум перформанси и квалитет по неверојатна цена. БЕЗБЕДНОСТ - Возете со доверба, во сите временски услови и без никакви ограничувања. ГАРАНЦИЈА - Секоја гума Даванти доаѓа со животна гаранција. Без оглед на условите, без оглед на возењето.   DAVANTI DX390 ГО ДОБИ ПРЕСТИЖНИОТ ПЕЧАТ ЗА ОДОБРУВАЊЕ TÜV SÜD Наградата е уште еден доказ за нашата посветеност на сигурноста, доверливоста и перформансите во сите гуми. За да се постигне печат на одобрување, нашите гуми беа тестирани против неколку водечки конкуренти од средниот опсег. Davanti го надмина пондерираниот просек на сите други брендови при тестирањето.  

Нови летни гуми од General Tire: Нова повеќе сезонска гума за SUV, за сите терени, за коловозно и теренско возење

19.04.2018 14:54:41

General Tire, бренд за гуми со богата традиција со своето американско наследство, нуди широк спектар на гуми кои ги задоволуваат и Европските потреби. Со два модели на летни гуми за автомобили, шест теренски и off-road модели за 4x4 и SUV, гума за лесни комерцијални возила и комбиња и нов сеопфатен модел за 4x4 и SUV, брендот може да ги исполни практично сите потреби од гуми. Хановер, март 2018 година. Летните гуми од General Tire се познати по својата економичност, безбедност и стабилни перформанси. Продажната понуда на брендот, дизајнирана да ги задоволи европските потреби, вклучува по нешто за речиси секаков вид автомобили, SUV и комбе. Оваа сезона новитет е сеопфатна гума за SUV: Grabber A / S 365. Новиот Grabber A / S 365 Во новиот Grabber A / S 365, General Tire ги обединува екстра-робусните перформанси на SUV гумите со цело годишна сигурност. За да се постигне ова, дизајнерите на гуми создадоа шара со цврсти раменски блокови за висок зафат на влажни и суви површини. Широките жлебови во шарата и помеѓу блоковите на рамото растураат вода и брзо се вртат, додека жлебовите во централните блокови на шарите им помагаат на пневматиците да обезбедат висок притисок на типичните зимски патишта. Значи, постои ефективна распределба на работната сила помеѓу различните делови на шарата: надворешните раменици се дизајнирани за потребите за лето, додека централниот дел од гумата е погоден за зима. Grabber A / S 365 ја должи својата висока економичност на многу избалансирана дистрибуција на притисокот на стапалото, што придонесува за еднакво абење, додека челичниот појас со висока цврстина ја штити повеќе сезонската гума од оштетување при контактот. General Tire има пет големини за 17-19-инчи тркала во својата постава, погодна за SUVs од Европски и Азиски производители. Автомобилски гуми: Altimax Comfort и Altimax Sport Altimax Comfort од General Tire е дизајниран за возачи кои особено го ценат тивкото и удобно возење. За таа цел, инженерите на General Tire дизајнираа шара со блокови кои влегуваат во контактната лепенка со повлечена секвенца, со што се добива стабилна и ниска бучава на гумите / патот. Истовремено, тие се фокусирале на безбедносните карактеристики на гумата: Altimax Comfort се базира на соединение од силициум кој нуди низок отпор на тркалање и напреден шаблон на шарата дизајниран за да овозможи безбедно зафаќање на влажни и суви патишта. Неговиот "голем брат", Altimax Sport, е специјално дизајниран со прецизно ракување и кратко растојание на сопирање на влажни или суви патишта. Се одликува со широки обемни жлебови и отворени блокови на рамо за брзо дисперзија на вода. Страничната вкочанетост и стабилноста на шарата овозможуваат прецизно ракување за безбедно возење, не само при поголеми брзини и на патиштата за ликвидација. General Tire се одлучи за модерна комбинација на шарени челични шини, кои не само што обезбедуваат висок притисок на влажно, туку и го намалува отпорот при тркалање. Altimax A / S 365 – повеќе-сезонска гума за автомобил Altimax A / S 365 е повеќе-сезонска гума за европските барања. Американскиот бренд за гуми, кој во Америка има долга историја за развивање на високи перформанси за сите времиња, го награди овој модел со добра комбинација на безбедносни карактеристики во лето и зима. Стабилните блокови на рамената обезбедуваат добар пренос на надолжниот зафат при движење и сопирање. Широк периметар и странични жлебови прават брза евакуација на вода од контактната површина при возење на влажно. За безбедно возење во зима, новиот Altimax A / S 365 има блокови во облик на V во центарот на шарата, специјално дизајнирани за употреба во текот на целата година и со синусоидни цевки кои нудат голем број на загризни рабови. Пет напредни гуми за SUVs General Tire нуди избор на пет теренски гуми за SUV за да се исполнат многу различни потреби. Заедно со Grabber X3, кои исто така може да се справи со тежок терен, тука е Grabber AT3 за комбинирана употреба на пат и тежок терен. Двата модели ги имаат робусните карактеристики и високиот потфат што нивната употреба ги бара. За Grabber X3, инженерите за развој на General Tire даваат сооднос за пат/терен 20/80 проценти, додека за Grabber AT3 соодносот е 50/50. Со овие најсовремени гуми, General Tire, брендот богат со традиција од своето американско наследство, нуди две нови решенија во својот основен теренски сегмент за возачи ентузијасти на тежок терен, како и за професионалци во градежништвото , земјоделски и шумарски сектори кои очекуваат максимална мобилност дури и во најтешките услови. Напредниот дизајн на шарата на новиот Grabber HTS60 со блокови и лакови нуди голем број рабови за сигурно поврзување со површината на патот, како и на влажен пат. Соединението е дизајнирано за да осигура дека гумата одговара на прободи или исечоци и ја намалува отпорноста при користење надвор од патот. За да се обезбеди удобно возење и мал шум, гумата има профил на шара која нуди многу ефикасно намалување на бучавата. Во Grabber GT, специјалистот на гуми за 4x4 General Tire излезе со модел за автопат кој е специјално дизајниран за да се справи со барањата наметнати од SUVs и 4x4 возила. Неговите главни предности се високата безбедност при кочење на влажни и суви патишта, прецизно ракување и безбедни аквапланинг карактеристики. Така со Grabber TR, друг SUV / 4x4 специјалист се приклучува на портфолиото на General Tire, комбинирајќи безбедно ракување на патот со способности за возење на повеќе терени. Оваа робусна гума со својот примамлив дизајн на газење со блокови поставени со различни агли и солиден дел од рамената исто така е дизајнирана да се справи со построги терени. Специјалниот состав на шарите ги спречува собирањето камења и овозможува поголема отпорност на прободи или исечоци. Eurovan 2 - специјалист за транспорт Eurovan 2 е робустен изведувач специјално дизајниран за лесни комерцијални возила и комбиња. Во влажни временски услови, неговите три широки канали за дренажа завземаат големи количини на вода и го насочуваат подалеку од контактниот пат брзо преку широките жлебови во надворешните блокови на шарите. Истовремено спротивните жлебови меѓу надворешните блокови на шарите се прилепуваат, бучавата на гумите / патот останува ниска и фреквентните боцки се избегнуваат. Прецизната стабилност на насоката и кратките растојанија на сопирање се обезбедени од широките, цврсти редови на блоковите на шарите во центарот на гумата што го прават ефективниот трансфер на периферните и страничните сили на патот. Eurovan 2 ја должи својата посебна робустност, на дополнителен слој на гума во страничниот ѕид, обезбедувајќи честиот контакт со тротоар со кои се соочуваат комбињата за испорака нема да и наштети на гумата. Eurovan A / S 365 General Tire ја заокружи својата повеќе сезонска гума со моделот за лесни комерцијални возила и комбиња. Eurovan A / S 365 нуди безбедно ракување за време на влажни и суви асфалти, како и добра динамична стабилност на зимски патишта. За да се исполнат овие перформанси, се потпира на шарата со цик-цак лакови за сигурно блокирање на влажни површини на патот и широки бразди на шарите кои брзо ја растураат водата. Бројните рабови ефикасно се блокираат со снег, додека специјалните "џебови" го задржуваат снегот за да обезбедат снег / снег триење. При возење на суви патишта, широки ребра во центарот на шарата го прават за висока стабилност, додека специјалните рачни ребра обезбедуваат ефикасна поддршка на шарите при свиоци. General Tire има 12 димензии достапни за 15 и 16 инчи тркала. General Tire Основана во 1915 година, General Tire со седиште во Форт Мил, Јужна Каролина, може да се осврне на гордото наследство кое трае повеќе од еден век. Од раните денови, брендот прави гуми за сите видови моторни возила. Компанијата е купена од Континентал во 1987 година. Денес, во светот, Генерал Тире произведува гуми за автомобили, камиони и индустриски апликации, како и специјални гуми за 4x4 возила. Continental AG Континентал развива пионерски технологии и услуги за одржлива и мрежна мобилност на луѓето и нивните стоки. Основана во 1871 година, технолошката компанија нуди безбедно, ефикасно, интелигентно и прифатливо решение за возила, машини, сообраќај и транспорт. Во 2017 година, Континентал генерираше прелиминарни продажби од 44 милијарди евра и во моментов вработува повеќе од 235.000 луѓе во 61 земја. Tire Division Дистрибуцијата на гумите моментално има 24 локации за производство и развој низ целиот свет. Широката палета на производи и континуираните инвестиции во истражување и развој даваат голем придонес за рентабилна и еколошки ефикасна мобилност. Како еден од водечките светски производители на гуми со повеќе од 50.000 вработени, Одделот за гуми оствари продажба од 10,7 милијарди евра во 2016 година.

Осигурени Гуми, Сигурно Возење - Единствено во Мотоцентар

15.03.2018 23:07:37

На почетокот на Март, 2018 година, , МОТОЦЕНТАР ДОО Скопје во ексклузивна соработка со Триглав Осигурување АД, за прв пат на македонскиот пазар за осигурување ќе воведе нова услуга именувана како „Осигурување на гуми“.   Овој производ е наменет за правни и физички лица кои поседуваат патнички автомобили со максимална носивост до 3.5t и кои ќе се јават во улога на купувачи на нови гуми во еден од продажните салони на МОТОЦЕНТАР.   Производот има за цел да понуди дополнителна вредност за купувачите на нови гуми кои можат да склучат ваква полиса и да добијат покритие за она што не им е покриено со гаранцијата. Осигурувањето на гуми, покрај покритието кое го нуди има за цел да обезбеди и асистенција при настанување на осигурен случај. Асистенцијата ќе биде обезбедена 24/7 преку Асистентскиот центар “Europe Assistance” од Белград, Србија.   Ова осигурување има за цел да обезбеди адекватна заштита за купувачите на нови гуми во еден од продажните салони на МОТОЦЕНТАР. Осигурувањето покрива штети при издишана гума, вандализам (оштетување на гума од страна на трети лица) и кражба на гумата.   За издишана гума се смета гума која е оштетена/уништена, поради што возилото се смета за неспособно да продолжи да се управува во патен сообраќај. Како оштетувања на гумата се сметаат сите механички оштетувања предизвикани поради шајки или други остри предмети, остри ивици покрај пат, скршено стакло и други слични околности, со исклучок на сообраќајна незгода.   Осигуреникот односно корисникот на осигурувањето, кога ќе настане осигурениот случај задолжително мора да се јави во Асистентскиот Центар и да го пријави случајот. Територијалната важност на ова осигурување се однесува за Македонија и сите европски држави чии национални бироа се членки во системот на зелена карта. Зависно од степенот на истрошеност, сопственото учество за набавка на нова гума се пресметува:

General Tire лансираше три нови видови зимски пневматици за сите терени, за патничко и теренско возење

05.10.2017 09:47:39

Пневматиците овозможуваат силна потпора и стабилни перформанси дури и при тешки коловозни услови.  General Tire – Основана во 1915 година, со седиште во Fort Mill, Јужна Каролина, General Tire може гордо да погледне назад на нејзиното богато минато кое опфаќа повеќе од еден век. Уште од раните денови, брендот прави гуми за сите видови на моторни возила. Компанијата беше купена од страна на Континентал во 1987. Денес, работејќи низ целиот свет, General Tire произведува гуми за автомобили, камиони и индустриски апликации, како и специјализирани гуми за 4×4 возила.   Нови пневматици SNOW GRABBER PLUS Snow Grabber Plus ги  заменуваат веќе докажаните пневматици Snow Grabber. Ова е пневматик кој овозможува цврстина и одлични зимски перформанси, карактеристични за SUV/4×4 возилата , а притоа го задржува високото ниво на комфорт типично за патничките возила. Snow Grabber Plus има поголема километража од веќе докажаните Snow благодарение на користење на нови технологии развиени од експерти. Една од новите технологии е и TracGen технологијата која се карактеризира со отворени шари на рамењата за самочистење и ефикасно одстранување на кал, снег и мраз, со што се добива зголемена тракција на патишта покриени со снег и кал. Пневматиците правени по TracGen имаат засеци за снег што овозможува дополнителни контактни површини по длабок снег и зголемена тракција на снежни патишта, особено во кривини. Назабените странични ѕидови на шарата овозможуваат поголем број на остри рабови кои помагаат за задржување на перформансите кога гумите ќе се потрошат а тоа значи дека се задржува нивото на перформансите во текот на целиот животен век на пневматикот. Уште една мошне важна карактеристика на неверојатната TracGen технологија во полето на безбедноста се назабените странични ѕидови со што се овозможува вкрстување на ѕидовите со цел да се добијат цврсти блокови кои помагаат при вртење и со тоа , зголемена стабилност при нагло вртење во екстремни услови при снег и мраз. Експертите во  General Tire напорно работат на нови технологии за подобрување на своите пневматици па со таа цел тие ја создадоа и DuraGen технологијата која се карактеризира со потпори на страничните блокови – систем кој низ историјата се користи за засилување на одбранбените ѕидови на тврдините. Засилените странични зидови овозможуваат поголема стабилност и ја намалуваат можноста за оштетување. DuraGen технологијата опфаќа самозаклучувачки зимски ламели што го намалува ризикот од деформација на блоковите и ја подобрува стабилноста во услови на претовареност на возилото. Истотака препознатлива карактеристика на DuraGen технологијата се и ултра јаките челични појаси кои нудат исклучителна отпорност при механички оштетувања и рамномерен притисок на нагазниот слој. Со ова се добива рамномерно абење на пневматикот и зголемена безбедност. Трета е HighMileage технологијата. Ова технологија нуди оптимална цврстина на нагазниот слој, овозможува еднаков притисок на цела површина со цел рамномерно трошење на шарата и го зголемува животниот век на пневматиците. Преку оваа технологија е зголемена километражата на пневматиците благодарение на оптимираниот дизајн на шарата, што е и воедно најголемата разлика помеѓу Snow Grabber и Snow Grabber Plus пневматиците. Страните на овие пневматици се одликуваат со макро-блокови на страничниот зид кои овозможуваат дополнителна тракција во длабок снег,  две кружни вдлабнатини кои служат како дополнителни канали за чистење на длабок снег и заштита на бандажот од тротоари и камења. Snow Grabber Plus пневматиците доаѓаат во големини од 15 до 20 инчи. Нови пневматици ALTIMAX WINTER 3 – Вашиот совршен партнер за зимскиот период Овие пневматици се карактеризираат со зголемена густина на ламелите што значи и зголемена тракција на блоковите и зголемена тракција на снег. Повеќеаголните блокови го зголемуваат бројот на контактни површини во сите насоки со што значително се подобрува управливоста на патишта покриени со снег. Широките странични блокови ја зголемуваат цврстина на блокот со што се доаѓа до подобар пренос на сила и подобра управливост. ALTIMAX WINTER 3 доаѓаат во големини од 13 до 18 инчи.   Нови пневматици за товарни возила EUROVAN WINTER 2 за силни и ладни зими. Нудат стабилна тракција поради новата зимска компонента. Доколку законот дозволува,има можност за шилци. Eurovan Winter 2 пневматиците поседуваат исклучителна тракција и управливост на снег. Се карактеризираат со одлично сопирање на влажни патишта и отпорност на аквапланинг. Во одност на безбедноста, со нив одлично се држи правец и управливоста во кривини е на високо ниво. Со овие пневматици возењето на снег е лесно бидејќи тие содржат голем број на ламели и повеќе-аголни блокови кои создаваат ефект на гребалка за снег и “џебови за снег ” до централниот канал за поефикасно отстранување на снегот од нагазната површина. Возењето по влажен коловоз исто така не е проблем бидејќи овие пневматици се опремени со широки канали кои овозможуваат ефикасно отстранување на водата. Eurovan Winter 2 пневматиците доаѓаат во големини од 14 до 16 инчи.  

Гаранција за Задоволство од Nokian Tyres

04.07.2017 09:47:53

Nokian Tyres се родени, одгледани и тестирани во екстремните услови на Северот. Нудат најдобри перформанси и во најекстремните услови. Жестоката и разнолика природа на Финска нуди одлични услови за развој на гуми. Во нивните тест-центри во Ивало и во Нокија, ги симулираат екстремните и разновидните услови за возење во сите годишни времиња. Покрај тоа што имамаат модерна опрема и прецизни инструменти за тестирање, согледувањата на нивните искусни тест-возачи се дополнителна гаранција дека создаваат пионерски производи. Ако клиентот од некои причини не е задоволен од новиот комплет производи на Nokian Tyres, може да го смени за нов комплет гуми. Услови и ограничувања за ветувањето на Nokian Tyres дека ќе бидат задоволни клиентите: » Враќањето мора да биде во период од 14 дена од датумот на купување. » Се бара оригинален доказ за купувањето. » Клиентот мора да го пополни образецот за враќање заедно со продавачот на гуми. » Ветувањето на Nokian Tyres дека ќе бидат задоволни клиентите е валидно само за комплет од четири гуми од ист модел, купени и монтирани истовремено. » Бројот осум (8) мора да е целосно видлив во системот на Индикаторот за безбедност при возењето (ИБВ) на сите гуми.» Заменскиот комплет гуми што го избрал клиентот мора да има иста големина како вратениот или да е за истиот автомобил и фелна. » Заменскиот комплет гуми што го избрал клиентот мора да е за истата сезона (лето/лето, зима/зима). » Ако заменскиот комплет гуми што го избрал клиентот е поскап од оригиналот, тој/таа мора да го плати дополнителниот трошок. » Ако заменскиот комплет гуми што го избрал клиентот е поевтин од оригиналот, ќе му/и биде вратена разликата. » Монтирањето и балансирањето се бесплатни.» Ветувањето на Nokian Tyres дека ќе бидат задоволни клиентите важи само за гумите купени од продавачите на мало на Nokian Tyres што учествуваат во програмата. » Гумите мора да му се врати на продавачот од кој биле купени.» Правилата се предмет на измена без известување. » Ве молиме, посетете го www.nokiantyres.com за најновата ревизија.

General Tire лансираше пневматици наменети за асфалтот, но и за надвор од него

02.05.2017 15:38:47

Американскиот бренд кој има долгогодишно искуство со правење на пневматици наменети за off-road возење веќе долго време е под капата на Continental, а тие неодамна и во Македонија преку својот застапник – Мотоцентар – ги презентираа своите најнови продукти – Grabber X3 и Grabber AT3.     Брендот за производство на пневматици General Tire ја продолжува својата производна офанзива со претставувањето на двата нови видови SUV пневматици за коловозно и теренско возење. Новите пневматици Grabber X3 за возење на тежок терен и новите пневматици Grabber AT3 за коловозно и теренско возење се додадени во портфолиото на брендот. Oбата модели имаат робусни карактеристики и голема зафатнина што ги прави повеќе од погодни за нивната намена. Инженерите за развој во компанијата General Tire на пневматиците Grabber X3 им дадоа сооднос помеѓу коловозно и теренско возење од 20/80 проценти, додека на пневматиците Grabber AT3 соодносот е 50/50. Со овие два нови вида пневматици, General Tire – брендот со богата традиција и американско наследство, нуди нови решенија во своето поле на експертиза – сенаменски пневматици за ентузијасти за теренско возење, како и за професионалци во сферата на градежништвото, земјоделството и шумарството кои очекуваат максимална мобилност дури и при најтешки услови на патот. Grabber X3 пневматиците ќе бидат достапни во 19 димензии за бандажи од 15 до 19 инчи, додека новите Grabber AT3 пневматици ќе бидат достапни во 64 големини за бандажи од 15 до 20 инчи.   НОВИТЕ ПНЕВМАТИЦИ GRABBER X3     Со новите пневматици Grabber X3, американскиот бренд за производство на пневматици има развиено SUV / модел за секакви терени за коловозно и теренско возење. Сепак акцентот е јасно ставен на теренското возење со сооднос од 80/20. Инженерите за развој при General Tire развија три нови технологии во желбата да ја исполнат специфичната побарувачка на пазарот: “Extreme Mud (X Mud)” за максимална тракција при длабока кал, “Extreme Dirt (X Dirt)” за возење на прашина и песок, и “Extreme Rock (X Rock)” за справување со карпест терен. Сите три се потпираат на шара со длабоки бразди, канали за истекување на калта и скалести рабови. Специфичниот дизајн е она што ги прави овие пневматици да имаат високо ниво на контрола врз песок, кал и прав. Заоблените скалести рабови, пошироките бразди и потесните жлебови на шарите помагаат да се отфрлат камчињата побргу доколку се патува на песок, да се спречи нивното заглавување во браздите и можноста тие да ја дупнат или засечат гумата.   Кога се вози на карпест терен, цврстите рабови наместени под различни агли во робусната шара овозможуваат максимална контрола во секоја насока. Парот свиткани ребра од страните на пневматикот служат за заштита на страните од оштетувања од камења и песок, и со самото тоа се обезбедуваат супер – перформанси дури и при тешки терени. Во однос на изградбата, инженерите за развој при General Tire се одлучија за структура од три слоја која обезбедува дополнителна јачина и отпорност на пункција. Во споредба со неговиот претходник, ефикасноста на овој пневматик на песок и чакал е подобрена за 5 проценти, додека ефикасноста на перформансите на карпест терен е подобрена за десет проценти. Во услови на коловозна употреба новите Grabber X3 се за неколку процентни поени подобри од својот претходник во однос на ефикасност при влажна подлога и бучава, додека на снежна подлога овој пневматик за сите сезони и теренско возење, покажува подобрување од десет проценти.   Grabber X3 е во фаза на процесирање и е веќе достапна во многу големини со кои располагаат дилерите на гуми и General Tire, кои ќе произведат 19 различни големини за 15 до 19-инчни бандажи. Сите големини на овој теренски специјалист се одобрени за брзини до 160 км / ч.   НОВИТЕ ПНЕВМАТИЦИ AT3   За новите пневматици Grabber AT3 инженерите при General Tire истотака развија не помалку од три нови технологии кои ги изразуваат нивните најнови достигнувања за силна потпора при коловозно и теренско возење, подобрени акустични перформанси и висока километража. “TracGen” технологијата, на пример, вклучува отворен дизајн на рамото, влечни гребени кои програмерите ги нарекуваат “влечни џебови”, и каналчиња наредени во различни агли. Оваа комбинација на карактеристики на дизајнот го зголемува својството за само-чистење на шарите, овозможува сигурност на несигурни површини и обезбедува голем број на рабови да бидат сигурни во секоја насока. Втората технологија од таканаречената торба со трикови на инженерите се нарекува “DuraGen” и е задолжена да ја зголеми километражата на тежок терен и под силна торзија – на пр. кога страничната носивост оптеретува само еден дел од шарата на пневматикот.   Ова значеше развој на ново соединение на гума, кое обезбедува одличен чип и намалување на отпорот. Покрај тоа, камените браници ја заштитуваат базата на шарите, осигурувајќи се дека нема да се заглават камчиња во шарата кои можат да ги оштетат гумите. Исклучително силните челични појаси му помагаат на пневматикот да овозможи поголема километража. Третата технологија, позната како “ComfortBalance” го покажува успехот на инженерите во надминување на конфликтот на интереси при комфорно возењето на асфалт и добар теренски зафат. Избалансираната блок геометрија на шарите со ниско ниво на јачина и специјално модифицирани шеми на подреденост на блоковите во центарот на шарата, ги намалуваат вибрациите на гумата што придонесува до покомотно возење на коловозот при тоа оставајќи еднаква трага на патот.   На мокар и сув асфалт, перформансите на новите пневматици Grabber AT3 се исти како и на неговиот претходник, додека тракцијата на снег е значително подобрена. За употреба при теренско возење, перформансите на кал и влажна трева се подобрени и сега овој пневматик покажува поголем отпор при оштетување на шарата од неговиот претходник. General Tire произведува 44 метрички димензии за бандажи од 15 до 20 инчи, со дополнителни 20 LT и C големини кои се најавени во текот на 2017 година Овие гуми се одобрени за брзини до 240 км / ч. Како гума за секоја сезона Grabber AT3 носи M + S знак и симбол на снегулка како доказ за нејзините одлични перформанси на патишта покриени со снег.  

Нови Пневматици PremiumContact 6 – безбедни и удобни пневматици со спортски карактер

02.05.2017 15:07:34

Новите пневматици PremiumContact 6 се успешна комбинација на безбедност, удобност, спортски дух и одржливост. “Безбедност без компромис” е пристапот на Continental за иднината. Добар баланс помеѓу ракување, удобност, отпор при движење и километража на највисоко ниво.     Марибор, април 2017 година. Со новите PremiumContact 6 пневматици, создавачите на пневматици од Континентал успеаа во тоа да го спојат удобното со спортското. Ова значеше доаѓање до нови решенија за максимална безбедност, висока удобност при возењето и уникатен дизајн на шарата за супериорно управување. "Главниот услов на новите PremiumContact 6 е да достават бескомпромисна безбедност", вели д-р Буркард Вајс, раководител на линијата за развој на пневматици ЕМЕА / Америка OE и Промена во Континентал. "Создавањето на пневматик кој е толку избалансиран што може да го задоволи овој предизвик, а кој во исто време нуди и максимална удобност и прецизност, динамично возење, како и голема километража и низок отпор на движење беше голем предизвик и огромен мотиватор”.   Како и неговите претходници, ContiSportContact 5 и ContiPremiumContact 5, новиот PremiumContact 6 пневматик нуди врвни перформанси на сопирање, особено на влажни коловози. Многуте експерти во Континентал во Хановер развија решенија кои овозможуваат значителен напредок и во другите параметри на пневматиците, без да се намали високата безбедност на пневматиците. Иновациите вклучуваат ново синтетичко соединение на аморфен силициум, за подобрување на сопирањето на кратки растојанија на влажни коловози во сите сегменти на возилото. На етикетата на ЕУ за пневматици, новите PremiumContact 6 го имаат достигнато врвниот "А" рејтинг за управување на влажни коловози.   Хемичарите и инженерите во Континентал, исто така, имаат поставено нова основа за постигнување на забележително подобрување во километражата, отпорноста при сопирање и удобноста. Решението беше да се направи комбинација од полимер отпорен на абразија и еластична шара на текстурата на пневматикот. Како резултат на тоа, новите PremiumContact 6 забележуваат подобрување од 15 проценти во километражата споредено со неговиот претходник, а во исто време бучавата во ентериерот и екстериерот од пневматиците е намалена за околу десет проценти.     Заедно со високите стандарди во однос на безбедноста и удобноста, уште еден клучен фактор беше овозможување на спортско управување во сите модели на автомобили. За таа цел, создавачите на пневматиците го усвоија “Shoulder design” на високо-технолошкиот пневматик  SportContact 6 во комбинација со асиметрична геометрија. Овој "напреден макро-блок дизајн" имплементира долги блокови кои меѓусебно се поддржуваат, обезбедувајќи дополнителен контакт со коловозот. Резултантната комплексна блок структура во рамото на пневматикот е способна многу ефективно да пренесе дури и екстремно високи сили, како оние кои се генерирани во свиоците. Асиметричната структура во шарата обезбедува слично ниво на перформанси во пренесување на силата во страничните насоки. Ова им дава на PremiumContact 6 пневматиците својства на ракување кои се за 3% подобри од оние на ContiSportContact 5.   Со новите PremiumContact 6, Континентал развија пневматик кој има подобри перформанси од неговите претходници во безбедност, удобност и управување, како и во параметри релевантни за околината како што се подобрена километража и отпор при движење. Достапниот асортиман вклучува пневматици за модели на автомобили од средна класа па до SUV сегментот.