MOTOCENTAR - Прв избор за гуми

Davanti Tyres отвори нов фронт во Македонија во партнерство со „Мотоцентар“

17.04.2019 13:24:25

Британската фирма за гуми, која од 1994 година изгради сеопфатна мрежа на бренд за гуми, центри за автосервис и независни партнерски трговци на мало во целата држава, потпиша ексклузивен договор за дистрибуција со „Мотоцентар“. Како имател на ексклузивни права за снабдување на „Даванти“ како дистрибутер, „Мотоцентар“, исто така, ќе нуди сервис за возачите директно преку неговите специјализирани салони за гуми во Скопје, Прилеп, Штип, Куманово и Битола. „Мотоцентар“ ќе ја снабдува целата палета на гуми на Davanti Tyres, од целосно нови, гуми за секаков терен Terratoura, специјални зимски гуми за автомобили Wintoura, гуми со ултра високи перформанси DX640, SUV специјални DX740, гуми за лимузини DX390, за мали патнички автомобили DX240 и за лесно комерцијално комбе и пневматици DX440. Горан Гроздоски, генерален директор на „Мотоцентар“, рече дека партнерството не само што ќе воведе свеж, возбудлив, нов бренд во Македонија, туку и ќе ја подобри безбедноста на возачите и пешаците, благодарение на комбинацијата на „Даванти“ од напредно техничко истражување и развој и исклучително вреднување на парите. „Потрошивме многу време разгледувајќи ја палетата на гуми на „Даванти“, нивниот режим на тестирање, нивната долготрајна издржливост и сме воодушевени,“ рече Горан Гроздоски. „„Мотоцентар“, повеќе од две децении е лидер во снабдувањето со и монтирањето гуми во Македонија и посветени сме на тоа да бидеме лидер во целата област и да поставиме високи стандарди во нашите салони, кај партнерите од мрежата и кај добавувачите.“ „Сè што видовме и искусивме со „Даванти“ ни покажува дека палетата на гуми нуди многу напредни нивоа на перформанси, управување и кочење во секакви услови. Но, начинот на кој се развиени значи дека тие не се со претерано висока цена.“ „Водечките перформанси на пазарот сега им се достапни на возачите во Македонија што се постојано на пат.“ „Многу сме возбудени за ова партнерство“, рече генералниот директор на „Даванти“, Питер Крос. „Мотоцентар“ има импресивна дистрибутивна мрежа и ги споделува нашите вредности за нудење производ со висок квалитет, кој се одликува со високи перформанси, токму кога потрошувачите имаат потреба од нив.“ „На пазар каде се менуваат повеќе од 300.000 гуми годишно, сега имаме можност на македонските потрошувачи да им дадеме избор кој нуди безбедност, квалитет, перформанс и пристапна цена.“ „Партнерството на „Даванти“ со „Мотоцентар“ е возбудливо, бидејќи брендот е совршено соодветен за домашниот пазар во Македонија“, рече регионалниот директор за продажба на „Даванти“, Данијел Томашиќ. „Нашата палета на производи е динамична и променлива, но нашата фокусираност на врвен дизајн и врвни производствени техники значи дека сме ефикасни и брзи.“ „Даванти“ може да се приспособи и да иновира без да ги пренесе премиум трошоците на трговците или потрошувачите.“ „Со други зборови, гумите што ги произведуваме и добавуваме даваат одличен перформанс што возачите што постојано се на пат може да си го дозволат.“

Continental Black Chili: Почувствувајте ги кривините на Прованса, искусете совршена гума

03.04.2019 11:24:47

Дали се прашувате какво е чувството на шарата од гумите со ултра-високи перформанси? Кога навистина ја чувствувате силата на кривината додека возите супер спортски автомобил, знаејќи дека гумата има цврст зафат? Не може да се опише, треба да го почувствувате. Искуството на возење со Black Chili е единстено искуство на возење, нудејќи им на избраните учесници можност еднаш во животот да го доживеат автомобилскиот сон. Победниците на наградното натпреварување на Continental ќе добијат четиридневен пакет кој ќе им даде увид на незаменливиот престиж. Престојуваќи во хотели од највисоко ниво и уживање во елитни ресторани, вклучувајќи и еден од најдобрите ресторани во Кан со поглед на познатото светско пристаниште, е само црешата на шлагот. Прославување на водечката улога на Continental во автомобилската индустрија Black Chili е "тајниот зачин" на Continental кој им помага на нивното соединение на гуми да постигнат уште подобри перформанси. Како резултат на интензивни истражувања, иновации и развој на производи, неговото воведување значително ја подобри ефикасноста на возењето и сопирањето на летните гуми со ултра-високи перформанси (UHP), додека во исто време го намалува отпорот на вртежи со што гумите се потрајни и со секојдневната употреба. ContiSportContact 5, ContiSportContact 5P и SportContact 6 се гумите монтирани на автомобилите, кои се дел од искуството на возење со Black Chili и се особено погодни за спортски автомобили, џипови па дури и на електрични автомобили. Квалитетот на овие гуми исто така може да биде демонстриран со фактот дека Continental е во водечка позиција кога станува збор за оригиналната опрема.Сите автомобили кои се дел од патувањето, меѓу нив се Porsche Boxster 718, Mercedes C43 AMG, Audi RS3, првично се опремени со гуми Continental, што значи дека тие биле произведени и во блиска соработка со производителот на автомобили. Овие денови скоро секое трето ново возило во Европа излегува од производство опремено со гуми Continental. Како што Continental не е само производител на гуми, туку прави околу 75% од вкупниот глобален бизнис како снабдувач на автомобили, не е ни чудо што поголемиот дел од сите нови автомобили исто така се опремени со широк спектар на други делови произведени од Continental, како суспензија, системи за сопирање и други помошни системи за безбедност (ABS, ESP, AEB итн.), можности за поврзување и решенија за уживање во возилото, па дури и мали, но важни работи како прскалки за миење на предните фарови. Како да се пријавите за да добиете шанса да победите? За да ја прослави својата водечка улога во индустрија за гуми и автомобили Continental зема група на луѓе од јадранскиот регион до искуството на возење со Black Chili помеѓу 23ти и 26ти мај. Среќниот победник, исто така, може да донесе уште една личност по негов избор за да ги почувствува кривините на Прованса и да го доживее совршенството на гумите на Continental. За да се вклучите во наградното натпреварување и да добиете дополнителни информации, ве молиме, посетете ја страницата www.blackchili.mk.

Промоција на Altimax One и Altimax One Ѕ на General Tire во Грција

04.03.2019 10:01:29

Серес, 1 март 2019 година. General Tire ги промовираа новитетите во својата палета на летни гуми, Altimax One и Altimax One S на Патеката за мото трки во Серес (Serres racing circuit) . Како наследници на Altimax Comfort и Altimax Sport, Altimax One и Altimax One S нудат безбедни перформанси на суви услови, зголемена тракција во влажни услови и километража, со што се овозможува целосна сигурност во уживањето во секоја кривина на патот.   За време на промоцијата, гостите имаа можност да ги тестираат Altimax One и Altimax One S, со што од прва рака се уверија во исклучителниот квалитет и тракција и контрола на гумите. За време на промоцијата, на гостите им беше даден детален преглед на робустните и многубројни услови што производите на General Tire задолжително ги исполнуваат. Altimax One има шара со три бразди, со цел да овозможи прецизно управување и безбедно сопирање во суви услови. Во влажни услови, големиот број на тракциски засеци им овозможуваат на возачите подобрена контрола и сигурност при отежнати услови. За време на фазата на промоција, Altimax One ќе бидат достапни во 12 големини за тркала почнувајќи од 15 инчи, вклучувајќи ги и приклучоците за популарните компактни модели како што е VW Polo.   Altimax One S има шара со четири бразди, дизајнирана да одговара на големини наменети за возила со повисоки перформанси, за да се обезбеди подобрено распрснување на водата при поголеми брзини, што им дава дополнителна безбедност на возачите на секоја кривина. Altimax One S првично ќе бидат достапни во 37 големини за бандажи (фелни) од 15 до 20 инчи и ќе покријат голем број возила од компактни до средни модели со високи перформанси, вклучувајќи ги и популарните модели како Mercedes C-Class. Понатамошното проширување на палетата ќе се случи во текот на 2020 и 2021 година. Овие гуми се одобрени за брзини до 300 km/h, нудејќи целосна сигурност и безбедно возење во кривини и при побрзо возење. Altimax One и Altimax One S нудат подобрени рангирања на етикетите на ЕУ низ целата гама, при што повеќето големини што беа промовирани беа рангирани во категорија Б (В) за тракција при влажни услови и Ц (С) за отпор на тркалање.   „Ова е возбудлива промоција за General Tire во Грција. Нашите најнови гуми за патнички возила нудат целосна сигурност во секојдневните авантури. Промовирањето на нашите Altimax One и Altimax One S на Патеката во Серес е одлична можност за гостите да ја доживеат од прва рака импресивната изведба на Altimax One и Altimax One S.“, изјави Матијас Барц, генерален менаџер за развој на бизнисот во регионот на Европа, Среден Исток и Африка.   Altimax One и Altimax One S имаат уникатен индикатор за визуелна усогласеност (VAI) и монитор за замена на гуми (RTM), што е технологија на General Tire.   VAI (Индикаторот за визуелно усогласување) му овозможува на сопственикот на возилото да провери дали има неусогласеност меѓу тркалата, со што се намалува ризикот од предвремено абење на гумите. Овие показатели може да се најдат на периметарот на гумата и можат да се идентификуваат со две кратки вдлабени линии на рабовите на гумата. Нееднакво абење на овие вдлабени линии укажува на проблем со усогласеноста.   RTM (Мониторот за замена на гумите) му укажува на сопственикот на возилото кога пневматикот достигнува минимална длабочина на браздата. Ова може да се најде во центарот на гумата и да се појави како натпис Replacement Tire Monitor, како што се аби шарата на гумите, знакот Replace Tire ќе се појави. General Tire препорачува возачите да ги менуваат гумите кога ќе дојдат до 3мм.

18 Месеци Осигурување на Зимски Гуми, Единствено со Мотоцентар

11.11.2018 21:37:08

Од денес, 12 Ноември, 2018 година, , МОТОЦЕНТАР ДОО Скопје во ексклузивна соработка со Триглав Осигурување АД, на македонскиот пазар за осигурување воведе нова услуга именувана како „18 Месеци Осигурување на Зимски Гуми“.   Овој производ е наменет за правни и физички лица кои поседуваат патнички автомобили со максимална носивост до 3.5t и кои ќе се јават во улога на купувачи на нови гуми во еден од продажните салони на МОТОЦЕНТАР.   Производот има за цел да понуди дополнителна вредност за купувачите на нови гуми кои можат да склучат ваква полиса и да добијат покритие за она што не им е покриено со гаранцијата. Осигурувањето на гуми, покрај покритието кое го нуди има за цел да обезбеди и асистенција при настанување на осигурен случај. Асистенцијата ќе биде обезбедена 24/7 преку Асистентскиот центар “Europe Assistance” од Белград, Србија.   Ова осигурување има за цел да обезбеди адекватна заштита за купувачите на нови гуми во еден од продажните салони на МОТОЦЕНТАР. Осигурувањето покрива штети при издишана гума, вандализам (оштетување на гума од страна на трети лица) и кражба на гумата.   За издишана гума се смета гума која е оштетена/уништена, поради што возилото се смета за неспособно да продолжи да се управува во патен сообраќај. Како оштетувања на гумата се сметаат сите механички оштетувања предизвикани поради шајки или други остри предмети, остри ивици покрај пат, скршено стакло и други слични околности, со исклучок на сообраќајна незгода.   Осигуреникот односно корисникот на осигурувањето, кога ќе настане осигурениот случај задолжително мора да се јави во Асистентскиот Центар и да го пријави случајот. Територијалната важност на ова осигурување се однесува за Македонија и сите европски држави чии национални бироа се членки во системот на зелена карта. Зависно од степенот на истрошеност, сопственото учество за набавка на нова гума се пресметува:  

DAVANTI TYRES – НОВИОТ БРИТАНСКИ БРЕНД ЕКСКЛУЗИВНО ВО МАКЕДОНИЈА

25.06.2018 17:25:37

DAVANTI TYRES – НОВИОТ БРИТАНСКИ БРЕНД ЕКСКЛУЗИВНО ВО МАКЕДОНИЈА Гумите Davanti се произведуваат по највисоките европски стандарди од врвни експерти кои користат напредна технологија за гуми. Подобреното соединение на силициум во комбинација со иновативните дизајни на шари ја прават секоја гума на Davanti изградена за врвни перформанси, ефикасност и удобност.   ШТО ГИ ПРАВИ ГУМИТЕ НА DAVANTI ПОРАЗЛИЧНИ ОД ОСТАНАТИТЕ ИНОВАЦИЈА И ПЕРФОРМАНСИ – Напреден динамичен и уникатен дизајн на шарата за контролирано управување со дополнителна удобност во секое возење. КВАЛИТЕТ - Премиум перформанси и квалитет по неверојатна цена. БЕЗБЕДНОСТ - Возете со доверба, во сите временски услови и без никакви ограничувања. ГАРАНЦИЈА - Секоја гума Даванти доаѓа со животна гаранција. Без оглед на условите, без оглед на возењето.   DAVANTI DX390 ГО ДОБИ ПРЕСТИЖНИОТ ПЕЧАТ ЗА ОДОБРУВАЊЕ TÜV SÜD Наградата е уште еден доказ за нашата посветеност на сигурноста, доверливоста и перформансите во сите гуми. За да се постигне печат на одобрување, нашите гуми беа тестирани против неколку водечки конкуренти од средниот опсег. Davanti го надмина пондерираниот просек на сите други брендови при тестирањето.  

Нови летни гуми од General Tire: Нова повеќе сезонска гума за SUV, за сите терени, за коловозно и теренско возење

19.04.2018 14:54:41

General Tire, бренд за гуми со богата традиција со своето американско наследство, нуди широк спектар на гуми кои ги задоволуваат и Европските потреби. Со два модели на летни гуми за автомобили, шест теренски и off-road модели за 4x4 и SUV, гума за лесни комерцијални возила и комбиња и нов сеопфатен модел за 4x4 и SUV, брендот може да ги исполни практично сите потреби од гуми. Хановер, март 2018 година. Летните гуми од General Tire се познати по својата економичност, безбедност и стабилни перформанси. Продажната понуда на брендот, дизајнирана да ги задоволи европските потреби, вклучува по нешто за речиси секаков вид автомобили, SUV и комбе. Оваа сезона новитет е сеопфатна гума за SUV: Grabber A / S 365. Новиот Grabber A / S 365 Во новиот Grabber A / S 365, General Tire ги обединува екстра-робусните перформанси на SUV гумите со цело годишна сигурност. За да се постигне ова, дизајнерите на гуми создадоа шара со цврсти раменски блокови за висок зафат на влажни и суви површини. Широките жлебови во шарата и помеѓу блоковите на рамото растураат вода и брзо се вртат, додека жлебовите во централните блокови на шарите им помагаат на пневматиците да обезбедат висок притисок на типичните зимски патишта. Значи, постои ефективна распределба на работната сила помеѓу различните делови на шарата: надворешните раменици се дизајнирани за потребите за лето, додека централниот дел од гумата е погоден за зима. Grabber A / S 365 ја должи својата висока економичност на многу избалансирана дистрибуција на притисокот на стапалото, што придонесува за еднакво абење, додека челичниот појас со висока цврстина ја штити повеќе сезонската гума од оштетување при контактот. General Tire има пет големини за 17-19-инчи тркала во својата постава, погодна за SUVs од Европски и Азиски производители. Автомобилски гуми: Altimax Comfort и Altimax Sport Altimax Comfort од General Tire е дизајниран за возачи кои особено го ценат тивкото и удобно возење. За таа цел, инженерите на General Tire дизајнираа шара со блокови кои влегуваат во контактната лепенка со повлечена секвенца, со што се добива стабилна и ниска бучава на гумите / патот. Истовремено, тие се фокусирале на безбедносните карактеристики на гумата: Altimax Comfort се базира на соединение од силициум кој нуди низок отпор на тркалање и напреден шаблон на шарата дизајниран за да овозможи безбедно зафаќање на влажни и суви патишта. Неговиот "голем брат", Altimax Sport, е специјално дизајниран со прецизно ракување и кратко растојание на сопирање на влажни или суви патишта. Се одликува со широки обемни жлебови и отворени блокови на рамо за брзо дисперзија на вода. Страничната вкочанетост и стабилноста на шарата овозможуваат прецизно ракување за безбедно возење, не само при поголеми брзини и на патиштата за ликвидација. General Tire се одлучи за модерна комбинација на шарени челични шини, кои не само што обезбедуваат висок притисок на влажно, туку и го намалува отпорот при тркалање. Altimax A / S 365 – повеќе-сезонска гума за автомобил Altimax A / S 365 е повеќе-сезонска гума за европските барања. Американскиот бренд за гуми, кој во Америка има долга историја за развивање на високи перформанси за сите времиња, го награди овој модел со добра комбинација на безбедносни карактеристики во лето и зима. Стабилните блокови на рамената обезбедуваат добар пренос на надолжниот зафат при движење и сопирање. Широк периметар и странични жлебови прават брза евакуација на вода од контактната површина при возење на влажно. За безбедно возење во зима, новиот Altimax A / S 365 има блокови во облик на V во центарот на шарата, специјално дизајнирани за употреба во текот на целата година и со синусоидни цевки кои нудат голем број на загризни рабови. Пет напредни гуми за SUVs General Tire нуди избор на пет теренски гуми за SUV за да се исполнат многу различни потреби. Заедно со Grabber X3, кои исто така може да се справи со тежок терен, тука е Grabber AT3 за комбинирана употреба на пат и тежок терен. Двата модели ги имаат робусните карактеристики и високиот потфат што нивната употреба ги бара. За Grabber X3, инженерите за развој на General Tire даваат сооднос за пат/терен 20/80 проценти, додека за Grabber AT3 соодносот е 50/50. Со овие најсовремени гуми, General Tire, брендот богат со традиција од своето американско наследство, нуди две нови решенија во својот основен теренски сегмент за возачи ентузијасти на тежок терен, како и за професионалци во градежништвото , земјоделски и шумарски сектори кои очекуваат максимална мобилност дури и во најтешките услови. Напредниот дизајн на шарата на новиот Grabber HTS60 со блокови и лакови нуди голем број рабови за сигурно поврзување со површината на патот, како и на влажен пат. Соединението е дизајнирано за да осигура дека гумата одговара на прободи или исечоци и ја намалува отпорноста при користење надвор од патот. За да се обезбеди удобно возење и мал шум, гумата има профил на шара која нуди многу ефикасно намалување на бучавата. Во Grabber GT, специјалистот на гуми за 4x4 General Tire излезе со модел за автопат кој е специјално дизајниран за да се справи со барањата наметнати од SUVs и 4x4 возила. Неговите главни предности се високата безбедност при кочење на влажни и суви патишта, прецизно ракување и безбедни аквапланинг карактеристики. Така со Grabber TR, друг SUV / 4x4 специјалист се приклучува на портфолиото на General Tire, комбинирајќи безбедно ракување на патот со способности за возење на повеќе терени. Оваа робусна гума со својот примамлив дизајн на газење со блокови поставени со различни агли и солиден дел од рамената исто така е дизајнирана да се справи со построги терени. Специјалниот состав на шарите ги спречува собирањето камења и овозможува поголема отпорност на прободи или исечоци. Eurovan 2 - специјалист за транспорт Eurovan 2 е робустен изведувач специјално дизајниран за лесни комерцијални возила и комбиња. Во влажни временски услови, неговите три широки канали за дренажа завземаат големи количини на вода и го насочуваат подалеку од контактниот пат брзо преку широките жлебови во надворешните блокови на шарите. Истовремено спротивните жлебови меѓу надворешните блокови на шарите се прилепуваат, бучавата на гумите / патот останува ниска и фреквентните боцки се избегнуваат. Прецизната стабилност на насоката и кратките растојанија на сопирање се обезбедени од широките, цврсти редови на блоковите на шарите во центарот на гумата што го прават ефективниот трансфер на периферните и страничните сили на патот. Eurovan 2 ја должи својата посебна робустност, на дополнителен слој на гума во страничниот ѕид, обезбедувајќи честиот контакт со тротоар со кои се соочуваат комбињата за испорака нема да и наштети на гумата. Eurovan A / S 365 General Tire ја заокружи својата повеќе сезонска гума со моделот за лесни комерцијални возила и комбиња. Eurovan A / S 365 нуди безбедно ракување за време на влажни и суви асфалти, како и добра динамична стабилност на зимски патишта. За да се исполнат овие перформанси, се потпира на шарата со цик-цак лакови за сигурно блокирање на влажни површини на патот и широки бразди на шарите кои брзо ја растураат водата. Бројните рабови ефикасно се блокираат со снег, додека специјалните "џебови" го задржуваат снегот за да обезбедат снег / снег триење. При возење на суви патишта, широки ребра во центарот на шарата го прават за висока стабилност, додека специјалните рачни ребра обезбедуваат ефикасна поддршка на шарите при свиоци. General Tire има 12 димензии достапни за 15 и 16 инчи тркала. General Tire Основана во 1915 година, General Tire со седиште во Форт Мил, Јужна Каролина, може да се осврне на гордото наследство кое трае повеќе од еден век. Од раните денови, брендот прави гуми за сите видови моторни возила. Компанијата е купена од Континентал во 1987 година. Денес, во светот, Генерал Тире произведува гуми за автомобили, камиони и индустриски апликации, како и специјални гуми за 4x4 возила. Continental AG Континентал развива пионерски технологии и услуги за одржлива и мрежна мобилност на луѓето и нивните стоки. Основана во 1871 година, технолошката компанија нуди безбедно, ефикасно, интелигентно и прифатливо решение за возила, машини, сообраќај и транспорт. Во 2017 година, Континентал генерираше прелиминарни продажби од 44 милијарди евра и во моментов вработува повеќе од 235.000 луѓе во 61 земја. Tire Division Дистрибуцијата на гумите моментално има 24 локации за производство и развој низ целиот свет. Широката палета на производи и континуираните инвестиции во истражување и развој даваат голем придонес за рентабилна и еколошки ефикасна мобилност. Како еден од водечките светски производители на гуми со повеќе од 50.000 вработени, Одделот за гуми оствари продажба од 10,7 милијарди евра во 2016 година.

Осигурени Гуми, Сигурно Возење - Единствено во Мотоцентар

15.03.2018 23:07:37

На почетокот на Март, 2018 година, , МОТОЦЕНТАР ДОО Скопје во ексклузивна соработка со Триглав Осигурување АД, за прв пат на македонскиот пазар за осигурување ќе воведе нова услуга именувана како „Осигурување на гуми“.   Овој производ е наменет за правни и физички лица кои поседуваат патнички автомобили со максимална носивост до 3.5t и кои ќе се јават во улога на купувачи на нови гуми во еден од продажните салони на МОТОЦЕНТАР.   Производот има за цел да понуди дополнителна вредност за купувачите на нови гуми кои можат да склучат ваква полиса и да добијат покритие за она што не им е покриено со гаранцијата. Осигурувањето на гуми, покрај покритието кое го нуди има за цел да обезбеди и асистенција при настанување на осигурен случај. Асистенцијата ќе биде обезбедена 24/7 преку Асистентскиот центар “Europe Assistance” од Белград, Србија.   Ова осигурување има за цел да обезбеди адекватна заштита за купувачите на нови гуми во еден од продажните салони на МОТОЦЕНТАР. Осигурувањето покрива штети при издишана гума, вандализам (оштетување на гума од страна на трети лица) и кражба на гумата.   За издишана гума се смета гума која е оштетена/уништена, поради што возилото се смета за неспособно да продолжи да се управува во патен сообраќај. Како оштетувања на гумата се сметаат сите механички оштетувања предизвикани поради шајки или други остри предмети, остри ивици покрај пат, скршено стакло и други слични околности, со исклучок на сообраќајна незгода.   Осигуреникот односно корисникот на осигурувањето, кога ќе настане осигурениот случај задолжително мора да се јави во Асистентскиот Центар и да го пријави случајот. Територијалната важност на ова осигурување се однесува за Македонија и сите европски држави чии национални бироа се членки во системот на зелена карта. Зависно од степенот на истрошеност, сопственото учество за набавка на нова гума се пресметува:

General Tire лансираше три нови видови зимски пневматици за сите терени, за патничко и теренско возење

05.10.2017 09:47:39

Пневматиците овозможуваат силна потпора и стабилни перформанси дури и при тешки коловозни услови.  General Tire – Основана во 1915 година, со седиште во Fort Mill, Јужна Каролина, General Tire може гордо да погледне назад на нејзиното богато минато кое опфаќа повеќе од еден век. Уште од раните денови, брендот прави гуми за сите видови на моторни возила. Компанијата беше купена од страна на Континентал во 1987. Денес, работејќи низ целиот свет, General Tire произведува гуми за автомобили, камиони и индустриски апликации, како и специјализирани гуми за 4×4 возила.   Нови пневматици SNOW GRABBER PLUS Snow Grabber Plus ги  заменуваат веќе докажаните пневматици Snow Grabber. Ова е пневматик кој овозможува цврстина и одлични зимски перформанси, карактеристични за SUV/4×4 возилата , а притоа го задржува високото ниво на комфорт типично за патничките возила. Snow Grabber Plus има поголема километража од веќе докажаните Snow благодарение на користење на нови технологии развиени од експерти. Една од новите технологии е и TracGen технологијата која се карактеризира со отворени шари на рамењата за самочистење и ефикасно одстранување на кал, снег и мраз, со што се добива зголемена тракција на патишта покриени со снег и кал. Пневматиците правени по TracGen имаат засеци за снег што овозможува дополнителни контактни површини по длабок снег и зголемена тракција на снежни патишта, особено во кривини. Назабените странични ѕидови на шарата овозможуваат поголем број на остри рабови кои помагаат за задржување на перформансите кога гумите ќе се потрошат а тоа значи дека се задржува нивото на перформансите во текот на целиот животен век на пневматикот. Уште една мошне важна карактеристика на неверојатната TracGen технологија во полето на безбедноста се назабените странични ѕидови со што се овозможува вкрстување на ѕидовите со цел да се добијат цврсти блокови кои помагаат при вртење и со тоа , зголемена стабилност при нагло вртење во екстремни услови при снег и мраз. Експертите во  General Tire напорно работат на нови технологии за подобрување на своите пневматици па со таа цел тие ја создадоа и DuraGen технологијата која се карактеризира со потпори на страничните блокови – систем кој низ историјата се користи за засилување на одбранбените ѕидови на тврдините. Засилените странични зидови овозможуваат поголема стабилност и ја намалуваат можноста за оштетување. DuraGen технологијата опфаќа самозаклучувачки зимски ламели што го намалува ризикот од деформација на блоковите и ја подобрува стабилноста во услови на претовареност на возилото. Истотака препознатлива карактеристика на DuraGen технологијата се и ултра јаките челични појаси кои нудат исклучителна отпорност при механички оштетувања и рамномерен притисок на нагазниот слој. Со ова се добива рамномерно абење на пневматикот и зголемена безбедност. Трета е HighMileage технологијата. Ова технологија нуди оптимална цврстина на нагазниот слој, овозможува еднаков притисок на цела површина со цел рамномерно трошење на шарата и го зголемува животниот век на пневматиците. Преку оваа технологија е зголемена километражата на пневматиците благодарение на оптимираниот дизајн на шарата, што е и воедно најголемата разлика помеѓу Snow Grabber и Snow Grabber Plus пневматиците. Страните на овие пневматици се одликуваат со макро-блокови на страничниот зид кои овозможуваат дополнителна тракција во длабок снег,  две кружни вдлабнатини кои служат како дополнителни канали за чистење на длабок снег и заштита на бандажот од тротоари и камења. Snow Grabber Plus пневматиците доаѓаат во големини од 15 до 20 инчи. Нови пневматици ALTIMAX WINTER 3 – Вашиот совршен партнер за зимскиот период Овие пневматици се карактеризираат со зголемена густина на ламелите што значи и зголемена тракција на блоковите и зголемена тракција на снег. Повеќеаголните блокови го зголемуваат бројот на контактни површини во сите насоки со што значително се подобрува управливоста на патишта покриени со снег. Широките странични блокови ја зголемуваат цврстина на блокот со што се доаѓа до подобар пренос на сила и подобра управливост. ALTIMAX WINTER 3 доаѓаат во големини од 13 до 18 инчи.   Нови пневматици за товарни возила EUROVAN WINTER 2 за силни и ладни зими. Нудат стабилна тракција поради новата зимска компонента. Доколку законот дозволува,има можност за шилци. Eurovan Winter 2 пневматиците поседуваат исклучителна тракција и управливост на снег. Се карактеризираат со одлично сопирање на влажни патишта и отпорност на аквапланинг. Во одност на безбедноста, со нив одлично се држи правец и управливоста во кривини е на високо ниво. Со овие пневматици возењето на снег е лесно бидејќи тие содржат голем број на ламели и повеќе-аголни блокови кои создаваат ефект на гребалка за снег и “џебови за снег ” до централниот канал за поефикасно отстранување на снегот од нагазната површина. Возењето по влажен коловоз исто така не е проблем бидејќи овие пневматици се опремени со широки канали кои овозможуваат ефикасно отстранување на водата. Eurovan Winter 2 пневматиците доаѓаат во големини од 14 до 16 инчи.  

Гаранција за Задоволство од Nokian Tyres

04.07.2017 09:47:53

Nokian Tyres се родени, одгледани и тестирани во екстремните услови на Северот. Нудат најдобри перформанси и во најекстремните услови. Жестоката и разнолика природа на Финска нуди одлични услови за развој на гуми. Во нивните тест-центри во Ивало и во Нокија, ги симулираат екстремните и разновидните услови за возење во сите годишни времиња. Покрај тоа што имамаат модерна опрема и прецизни инструменти за тестирање, согледувањата на нивните искусни тест-возачи се дополнителна гаранција дека создаваат пионерски производи. Ако клиентот од некои причини не е задоволен од новиот комплет производи на Nokian Tyres, може да го смени за нов комплет гуми. Услови и ограничувања за ветувањето на Nokian Tyres дека ќе бидат задоволни клиентите: » Враќањето мора да биде во период од 14 дена од датумот на купување. » Се бара оригинален доказ за купувањето. » Клиентот мора да го пополни образецот за враќање заедно со продавачот на гуми. » Ветувањето на Nokian Tyres дека ќе бидат задоволни клиентите е валидно само за комплет од четири гуми од ист модел, купени и монтирани истовремено. » Бројот осум (8) мора да е целосно видлив во системот на Индикаторот за безбедност при возењето (ИБВ) на сите гуми.» Заменскиот комплет гуми што го избрал клиентот мора да има иста големина како вратениот или да е за истиот автомобил и фелна. » Заменскиот комплет гуми што го избрал клиентот мора да е за истата сезона (лето/лето, зима/зима). » Ако заменскиот комплет гуми што го избрал клиентот е поскап од оригиналот, тој/таа мора да го плати дополнителниот трошок. » Ако заменскиот комплет гуми што го избрал клиентот е поевтин од оригиналот, ќе му/и биде вратена разликата. » Монтирањето и балансирањето се бесплатни.» Ветувањето на Nokian Tyres дека ќе бидат задоволни клиентите важи само за гумите купени од продавачите на мало на Nokian Tyres што учествуваат во програмата. » Гумите мора да му се врати на продавачот од кој биле купени.» Правилата се предмет на измена без известување. » Ве молиме, посетете го www.nokiantyres.com за најновата ревизија.