MOTOCENTAR - Прв избор за гуми

Одам на одмор. Што се ни е потребно за патување

29.07.2013 11:59:04

На повеќето луѓе избор за летнен одмор им е езеро, море, секако за некој вистински одмор преставува и посета на некоја планина каде на свежиот воздух и мирот го добиваат спокојството што им е потребно. Без разлика каде и да одите на одмор, дали до најблиското езеро, или на некоја планина, треба да имате на ум дека за добар и релаксиран одмор, потребани ви се добро расположение, очила за сонце, добра книга, млеко за тело со заштитен фактор и секако вашите документи за патување. Без разлика дали патувате сами, со друштво или со семејството, една од работите која што ја планирате додека го организирате вашиот одмор е и превозот до вашата локација. А секако задолжително проверка на вашите гуми, и се разбира во Мотоцентар, кој неодамна го отвори и својот нов петти продажно-сервисен салон, на кружниот тек кај скопска Цементарница. Мотоцентар постои веќе 19 години на македонскиот пазар, со основна цел - укажување на сите корисници за правилниот избор на пневматици кои се основата на сигурноста и комфорот при управување на секое возило.

Атракција на песок 2013: Седми Бичволеј во Охрид

24.07.2013 11:58:10

 Од 24 до 28 јули ќе се одржи традиционалното отворено првенство во одбојка на песок, Beachvolleyball Ohrid 2013, на плажата Бафало во Охрид. И оваа година првенството го задржува својот меѓународен карактер, па покрај домашните одбојкари и одбојкарки, во Охрид се очекува настап на натпреварувачи од Србија, Бугарија и Косово. Минатата година шампионските пехари ги освоија екипи од Косово. Кај мажите, Валон Никчи и Газменд Хусај беа подобри од браќата Дејан и Јовица Симовски, додека кај жените, Ибраими и Јашари ги победија Сандра Георгиевска и Власта Ружиновска. Покрај професионалниот турнир кој ќе се одржи од 26-28 јули, на терените на Бафало во Охрид ќе можат да учествуваат и рекреативците, компаниите и одбојкарските надежи. Програмата на Beachvolleyball Ohrid 2013, покрај спортскиот натпреварувачки дел, како и секогаш, ќе биде надополнета со многу забава, музика и интересни настани организирани од спонзорите и партнерите на првенството, како и од присуството и учеството на јавните личности на најатрактивниот летен настан во Македонија. За учесниците покрај медалите и пехарите, се предвидени и парични и стокови награди. Пријавувањето за сите категории е во тек и може да се направи преку официјалната веб страница www.beachvolleyball.com.mk.

БИБЕНДУМ – ЧОВЕКОТ ГУМА ( МИШЕЛИН)

01.07.2013 11:55:02

Бибендум или најдобро познат низ целиот свет како Мichelin man, е симбол на компанијата за гуми Мишелин и еден од најстарите заштитни знаци во светот. Слоганот Nunc est bibendum (Сега е време да се пие ) е земен од Одите на Хорацие. Исто така е познат како Биб или Бибелобис.Приказната датира уште во далечната 1894 година кога Едoард и Андре Мишелин приуствувале на Универзален саем во Лион  и забележале гуми наредени една врз друга кои на Едоард му наликувале на човек без раце. Четри години подоцна  Андре  во средба со француски карикатурист О'Galop  кој му покажал одбиена слика направена за Минхенската пиварница, човек кој држи голема чаша пиво цитирајќи ја фразата на Хорацие. Андре веднаш предложил фигурата на човекот да биде од гуми во која подоцна О' Galop ја трансформира во сегашниот симбол на Мишелин.  Низ годините слоганот на Мишелин варира како на пример : „ Сега мора да се пие „ се мисли Мишелин гумите ги пие сите пречки , поминува со леснотија. Името на Бибендумот ( Мишелин ) навлезе во општа употреба на јазикот во светски рамки  како опис на некој што има дебел појас околу стомакот како гума , во Шпанија пак Мишелин  е збор за резервна гума.Низ годините Бибендумот го менуваше и својот изглед од првичното лого на О'galop со тенки слоеви гуми,  наочари и со цигара во уста во 1980те години Бибендумот беше прикажан како трча,  а веќе во 1998 на неговата 100 годишнина прикажан е и ослабен.  

ЕВРОПСКИ НАЛЕПНИЦИ ЗА ГУМИ

15.06.2013 11:52:51

Новиот европски закон за сите пневматици кои што се продаваат во Европа пропишува нови налепници кои мораат да се лепат на пневматицте .Налепницата ги содржи перформансите на пневматикот .На прв поглед ке може да се оцени пневматикот во смисла на потрошувачка на гориво , кочење на влажно тло и бучност на пневматикот . Новиот закон за пневматици има 3 цели : Подобрување на безбедноста на патиштата , намалување на потрошувачата на гориво и намалување на бучноста во сообраќајот . Водич за новата налепница : 1.Како да ја измерите потрошувачата на гориво ?  Кога вашите пневматици се тријат од улицата постои одреден отпор кој влијае на потрошувачката на гориво .Со други зборови отпорот на триење е енергија која вашите пневматици ја губат на измината одредена далечина . ТЕСТ: Пневматикот се тестира на ротирачка површина во стандардни околности кои ја преставуваат просечната употреба .Тестот симулира возење со брзина од 80км/час со оптеретување кое одговара на 80% индекс на оптеретување на пневматикот . 2.Како да го измерите кочењето на влажно тло ?  Овој тест се изведува со возилото под стандардни услови кои ги пропишува законот конкретно тоа се температурата видот на површина на улицата , длабочина на вода и брзина . Условите на тестот во склад со Европските прописи се : Зимски пневматици тестирани при температури измегу 2 и 20 степени Летни пневматици тестирани при температури измегу 5 и 35 степени Длабочина на вода измегу 0.5 и 1.5 мм Кочење се изведува со 4 пневматици со ABS и брзини измегу 20 и 80 км/час Како тестира Мишелин Избравме повеке услови и направивме тестови кои одговараат на Европските прописи . Мишелин ги спроведува своите тестови за кочење на влажни улици и најчестите отежнати услови при возење на кои се изложени европските возачи со цел нашите производи да одговараат на потребите на сите купувачи на Мишелин пневматиците . -Отприлика 20 степени за летни пневматици за автомобили и комбиња -Отприлика 7 степени за зимски пневматици за автомобили и комбиња -Измегу 7 и 25 степени за пневматици кои се користат за тешки услови и употреба и се користат и во лето и во зима . 3.Како да ја измерите надворешната бучност на пневматикот Бучноста на пневматикот се мери со децибели , ТEСТ: На раб од улицата се става микрофон за мерење на звучен бран за време на поминувањето на возилото со брзина од 80км/час . Означувањето е добар почеток , но и 3 фактори се еднакво важни : 1.Долготрајноста на пневматикот – Квалитетен пневматик може да ви овозможи повеќе од 1 година возење и помалку да ве чини во споредба со други пневматици . 2. Држење на гумата во кривина – 25% од несреќите се случуваат во кривини 3. Суви патишта – 70% од несреќите се случуваат на суви патишта Мишелин преку 120 години со своите инжињери развива и усовршува пневматици кои ги имаат овие фактори како и перформансите кои се наведени на новите европски налепници . Со Мишелин може да уживате во оптимална рамнотежа и сигурност без компромис .ис . 

Мотоцентар со нов сервисно-продажен центар во Скопје

15.04.2013 11:47:53

Почитувани клиенти, долгогодишни соработници и драги пријатели, Мотоцентар е еден од најголемите продажно – сервисни центри во Република Македонија, кој приоритетно се грижи за правилниот избор на пневматици - основата на сигурноста и комфорот при управувањето со секое возило. Во своето речиси две децениско постоење, Мотоцентар отвори неколку салони во Скопје, како и еден во Битола, секогаш нудејќи поголема вредност на крајните потрошувачи. Шестиот продажно - сервисен центар на Мотоцентар, кој се наоѓа на булевар “Србија“ број 10 (во непосредна близина на Цементарница Усје) е модерен и богато опремен со најновата програма од италијанскиот производител за третман на сите видови пневматици Џулијани, сè според високите европски стандарди. Истовремено, преку дополнителната понуда за брзо сервисирање на патнички моторни возила, подготвен е да ги задоволи потребите на сите клиенти. Се простира на површина од 2.000 м2, со сервисен дел од 500 м2 и администрација од 1.000 м2, современо опремени канцеларии. Во рамки на објектот, Мотоцентар располага и со магацински простор со површина од 700 м2 за складирање на повеќе од 5.000 пневматици. Новиот објект има и сопствена кафетерија, место со пријатна атмосфера, во која секој клиент може да причека додека тимот на Мотоцентар го сервисира возилото. Како и во сите претходни, така и во најновиот продажно - сервисен центар, Мотоцентар нуди различни програми од најреномираните светски брендови пневматици: BANDAG, NOKIAN, CONTINENTAL, GENERAL TYRE, GISLAVED, UNIROYAL, SPORTIVA, MICHELIN, CORMORAN, BRIDGESTONE, FIRESTONE, DAYTON, SEMPERIT BARUM, MITAS. Ве очекуваме! Мотоцентар, твојот центар за гуми. 

Мотоцентар со нов продажно-сервисен салон во Битола!

18.07.2012 11:46:07

Еден од водечките увозници и дистрибутери на гуми во Република Македонија - Мотоцентар, вчера во Битола на ден 18.07.2012 го отвори својот нов продажно сервисен салон. Во новиот продажно сервисен салон на Мотоцентар, кој е инаку плод на соработката помеѓу досегашното сопствеништво и нов партнер од Грција, ќе можат да се услужат автомобили, полутоварни и товарни возила. По повод отворањето беше организиран и свечен настан, на кој беа присутни многу познати лица од автоиндустријата од Македонија и од Грција. „Овој продажно сервисен салон ни е од особена важност, бидејќи е првиот салон кој го отвораме надвор од Скопје и ќе ни овозможи да го напипаме пулсот на побарувачката пошироко низ Републиката. Исто така овој салон е наша прва соработка со новиот партнер од Грција, за која со сигурност можам да кажам дека ќе отвори нови бизнис можности за нас како една млада компанија која за многу брзо време се позиционираше високо на пазарот.“  – Изјави г-дин Горан Гроздоски, сопственик и генерален менаџер на Мотоцентар.Објектот е опремен според најсовремените светски стандарди и располага со најсовремена апаратура и технологија за сервисирање, а се наоѓа на ул. Краварски Пат бб, на излезот на Битола, на патот кон Грција.Со почит,Мотоцентар19.07.2012