Новости

Oлимписката легенда Сер Крис Хој стана бренд амбасадор на Davanti Protura Sport

Davanti Tyres има за цел да го надмине обичното со асот во мотоспортот, легендата на Олимписките игри – и новиот амбасадор на Protoura Sport – Сер Крис Хој.

Сер Крис е претставен како амбасадор на брендот за гумата со ултра високи перформанси на следната генерација на Davanti, дизајнирана за најмоќните спортски автомобили и суперавтомобили.

Како британска спортска легенда, Сер Крис e најдобро познат по својата брзина. Откако се повлече од велосипедизмот како еден од најпознатите украсени олимпијци во историјата, започна нова кариера во автомобилизам.

Неговата натпреварувачка природа и вештина му помогнаа да победи во трките во Европската серија Леманс, серијалот GT4 24 часа и да се натпреварува во серии од митинг-крос до издржливост до Порше Мобил 1 Суперкупот.

„Многу сум горд што станав бренд амбасадор за гумата Protoura Sport на Davanti”, рече Сер Крис. „Не е тајна дека сакам возење и моторспорт, тие отсекогаш биле моја страст.

„Без разлика дали во велосипедизмот или во мојата спортска кариера, јас секогаш го барам тој победнички раб. Разликата помеѓу обичните и извонредните.

„Отсекогаш сум бил страстен во возењето и моторспортот, а Protoura Sport го подобрува сето она што го сакам во возењето – чувството на врска со автомобилот и патот или патеката, чувството на брзина и контрола.

„За мене, да станеш елита е резултат на маргинални придобивки – истиснување на секоја капка перформанси каде што можеш.

„Она што Даванти го стори со Protoura Sport е да ги истражи сите начини на изведба за да ги подобри управувањето, зафатот, сопирањето и долговечноста. Резултатот е гума што е подеднакво добра како на патеката, така и на патот. Вистинска гума на возачите “.

„Горди сме што му посакуваме добредојде на Сер Крис во семејството Даванти“, рече генералниот директор на гуми „Даванти“, Питер Крос. „Како некој со репутација изграден на перформанси на елитно ниво, и на две тркала и на четири, тој совршено го отелотворува Protoura Sport“.

„Со Protoura Sport, создадовме гума со многу нови и иновативни карактеристики за да поставиме нова цел за одговорност, ракување и перформанси.

„Protoura Sport е најнапредната гума што некогаш сме ја произвеле“, рече Питер.

„Тргнавме да создадеме навистина елитна гума на UHP и подложена на интензивен развој и независно тестирање, вклучително и доставување до ДЕКРА и ТУВ агенции за тестирање, Protoura Sport ги надмина сите наши очекувања “.

Погледнете ја понудат на Protoura Sport на следниот линк.